מן המערכת

facebook Share on Facebook

 

מן המערכת

 

לידידי 'ברית' שלום. אני מתכבד להגיש לכם את גיליון מספר 26. הגיעו אלינו תגובות ומחמאות רבות על הגיליון הקודם ואני מקווה שתיהנו באותה מידה מן הגיליון הנוכחי.

מה בגיליון?

בחלק העברי, שמנו זרקור על קהילת דבדו ועל חכמיה. לצורך זה הואילו להירתם הפרופסור אליעזר בשן, הרב דר' משה עמאר ונסים קריספיל.

גם בגיליון זה מעשיר אותנו דר' מאיר נזרי במחקריו והוא מגיש לנו מחקר מיוחד על מנהג שהיה קיים בקהילות אחדות במרוקו, מנהג "חופת הנעורים". דר' נזרי אף חיבר אותנו עם רבי ישראל בן ישי ששלח לנו מחקר על ארפוד עיירה יהודית במרוקו.

דר' יגאל בן נון מאוניברסיטת פריז מעשיר אותנו במחקר ייחודי על הארכיטקטורה של הבנייה במרוקו.

בגיליון זה נוכל להציץ לאוסף המדהים שברשותו של דר' פול דהן מבלגיה, ומקווים אנו לשיתוף פעולה מוצלח עמו בעתיד.

פן בלתי מוכר בכתובים של רבי דוד בוזגלו זצ"ל מוגש על ידי העורך, ודר' דן מנור מעביר בקורת נוקבת על השינויים שמתחוללים בקרב יהדות מרוקו בארץ.

נקרא ספור מרתק של אריאל כנפו, נשמע כמה דעות על ספרו החדש של עורך 'ברית' ונתוודע לשירתם של משה פלבר, גדעון שדמי, שוש אברבוך וחוה נתן.

נתייחד עם זכרם של אלה שעזבו אותנו: יעל קנפו ושמחה בן זקרי וזהרה כנפו וללא סתא זיכרונן לברכה. ר' ישי ריבוא ז"ל שנקטף בתאונת דרכים אכזרית, השופט חביב עמר ז"ל שנלקח מאתנו ללא עת, ר' מאיר-מישל בן זקרי ז"ל, ר' מיכאל בוהדנה ז" ז"ל ורבי יוסף אדרעי המורה והדקדקן הוותיק - יהי זכרם ברוך.

בחלק הצרפתי:

מאמר של פרופסור רישרד איון הכולל ביבליוגירפיה מקיפה של כל יצירתו של פרופסור חיים זפרני המנוח. ביבליוגרפיה זו תהיה בודאי לעזר רב לכל החוקרים.

מחקר נוסף של רישרד איון מסכם את הקשרים בין התרבות להיסטוריה הכתובה ממשך 4000 שנה במזרח התיכון. אורח ממרוקו, הדוקטורנט מזדז חסן כותב על תופעת עלית היהודים לקברי הקדושים במרוקו. פרופסור חיים-וידל ספיחה מאוניברסיטת פריז שלח לנו מאמר שכתב על מחנות הריכוז. פרופסור ספיחה בעצמו ניצל ממחנות ההשמדה. פרופסור אריק דלויה הפועל למען האנושות בארצות שונות, שלח לנו את ה"אני מאמין" שלו. דר' דוד כהן, בעקבות מאמרה של מטילדה טאג'ר על אביה פרוספר כהן ז"ל (ברית 25) מרחיב את היריעה על הדמות הנ"ל. נפגש שוב עם האמנית ליליאן דנינו לרגל תערוכה חדשה שלה. ובספרות נקרא סיפוריהם של פול סרג' קקון, דוד אלמוזנינו ונהנה משיריהם של דר' רישרד רוסין ולאה בן חמו.

אני מאחל לכם קריאה מהנה

העורך

 

 


הדפסהדואל