הגדת אגדיר

facebook Share on Facebook

 

דר' אורנא בזיז

 

הגדת אגדיר

 

אני מבקשת לעניין אתכם בפרויקט ייחודי שאני מובילה זה כארבע שנים, ואשר עוסק בקהילה היהודית של העיר אַגָּדִיר (דרום מערב מרוקו).

בראש חודש אדר תש"ך, ב-29.2.1960 תוך עשר שניות חרבה כליל על תושביה ובתיה העיר אַגָדיר ברעידת אדמה (5.75 בסולם ריכטר). הקהילה היהודית, אשר מנתה כשלושת אלפים איש, איבדה בין אלף חמש מאות עד אלפיים מבניה. רבים נקברו חיים תחת הריסות בתיהם. רבים נקברו בקברי אחים עם גויים. רבים נפצעו. כולם נפגעו אם בגופם אם ברכושם ופצעם הנפשי לא גלד. בני העיר הניצולים נותרו ללא קורת גג. בני הקהילה היהודית הניצולם - חלקם עלה ארצה מיד לאחר האסון. חלקם היגר לצרפת או לקנדה. חלקם שב לעיר החרבה וניסה להשתקם. אין בכתובים אף לא מילה אחת על הקהילה היהודית המפוארת, על מוסדותיה, רבניה, ארגוניה, בניה. אין באינטרנט מחקר חי בעברית על הנושא. האירוע היה כה טראומטי עד כי הניצולים לא הצליחו למצוא את כוחות הנפש הנדרשים לכתיבה, לתיאור, או לתיעוד. קהילה שלמה נמחקה ואין לה עד כה זכר בתולדות קהילות ישראל.

זה כארבע שנים אני, ניצולת הרעש, עסוקה במחקר מעמיק, חובק ארצות ויבשות, ומבקשת להעמיד יד לנספים. תוצאות המחקר יפורסמו בע"ה בספר בשם :"הגדת אגדיר", אשר יראה אור ראשון בפרסום מיוחד של מכון בן צבי היוקרתי בשיתוף עם האוניברסיטה העברית שבירושלים. כתיבת הספר, תודה לאל, מתקדמת. בו שלושה חלקים: תולדות העיר והקהילה, קורותיהן לפני בזמן ואחרי הרעש, עדויות של ניצולים, נרטיב מרתק ומיוחד במינו ושמות הנספים היהודים. אשמח מאד לקבל כל מידע, שבב מידע, תמונה, עדות חיה, עדות שמיעה או שם של נספה.

מטרות הפרויקט

  • להציב יד לקהילה היהודית אשר הייתה ואיננה.

  • לשחזר את רשימת הנספים היהודים אשר מעולם לא אורגנה.

  • לחרות בזיכרון הקולקטיבי של כלל ישראל את תולדות קהילת אגדיר.

  • לתת ביטוי לעדויותיהם של הניצולים אשר כמחציתם עלו לארץ ישראל.

אל תהססו לפנות אליי. אשמח מאד להתקשרות עמכם ולפגישה קרובה.

 

ד"ר אורנא בזיז, רח' אלקחי 32/3, ירושלים 93807

נייד: 7743637 - 050 baziz@ macam.ac.il

 

 

 


הדפסהדואל